Osobní transformace – cesta k rovnováze a prosperitě

Chcete zvýšit své finanční příjmy a mít v životě více rovnováhy? Přesně po tom jsem vždy také toužil. Vyzkoušel jsem dva hlavní způsoby, jak toho dosáhnout. První je postaven na vnějších aktivitách, které vedou relativně rychle k výsledkům. Říkejme mu Cesta aktivity. Druhý je zaměřen na proměnu našeho vnitřního stavu. Říkejme mu Cesta osobní transformace. Pojďme se blíže podívat, jak se tyto cesty od sebe liší, co na nich zažíváme a jaká je efektivnější.

Jít k prosperitě cestou aktivity nebo vnitřní proměny?

1. Cesta aktivity – boj o přežití a racionalita

Tato cesta je opřena primárně o instinkty boje o přežití a racionální, pragmatický přístup. Na úrovni instinktů představuje pohled, že život je boj, a proto musím bojovat, abych z něj urval pro sebe co nejvíce. Racionální pohled říká: „Když budu více pracovat, budu mít více peněz. A když budu mít více peněz, budu mít potom klid.“

Podívejme se, jak se tato cesta konkrétně projevuje v pěti tématech, která se na ní nacházejí.

RŮST

Cesta aktivity je orientována na růst. Např. na růst výkonnosti, příjmů či produkce výrobků a služeb. Je o snaze zajistit trvalý, nepřetržitý růst. Když se objeví pokles, je potřeba okamžitě něco dělat, aby se mu zabránilo. Zaměření na růst je funkční strategie, která už lidem vydělala spousty peněz. Protože je ale postavená na energii stresu, je velmi vyčerpávající. Dříve či později často vede k vyhoření, fyzickým a psychickým zdravotním problémům a dlouhému období poklesu finančních příjmů. Orientace na růst není dlouhodobě udržitelná.

„Výjimečnou vlastností přírody je, že každý úspěch vede k selhání. Opakovaný úspěch je nevyhnutelným způsobem, jak zajistit selhání.“

George Land

CÍLEVĚDOMOST

Je potřeba si stanovit jasný cíl, postavit strategii k jeho dosažení a cíle a strategie se pevně držet. Cíl je většinou spojen s maximalizací osobního či firemního zisku. Neztratit cíl ze zřetele, protože ten nás motivuje a drží na cestě. Podle Cesty aktivity je toto způsob, jak mít život pod kontrolou.

DOVEDNOSTI

Abychom ostatní přesvědčili o naší hodnotě a získali si jejich pozornost, učíme se obchodní dovednosti, komunikační dovednosti, prezentační dovednosti, jak na online marketing, jak požádat o pomoc AI…

RACIONÁLNÍ ROZHODOVÁNÍ

Předpokladem pro dobré rozhodnutí je, aby racionálně dávalo smysl. Rozhodnutí, kterým nepředchází racionální úvaha, nejsou považována za dobrá. Často se racionální rozhodnutí nepovede, protože se asi z 90 % rozhodujeme podle emocí. Proto se radí: „nejdříve přemýšlej a potom až jednej.“ Racionální rozhodování je spojeno s lineárním fungováním. Volí aktivity, u kterých se předpokládá, že vedou přímo k výsledkům. Racio často ignoruje, kudy chce energie proudit. A také přehlíží, že život funguje nelineárně. Pokouší se napasovat lineární fungování člověka na nelineární fungování života. To nemůže dopadnout jinak než nesouladem, disharmonií, nerovnováhou.

NEPRAVÉ JÁ

Žijeme podle traumatických programů a naučených vzorců chování. Ztotožňujeme se s emocemi a myšlenkami, které tyto programy a vzorce provázejí. Nevíme, kdo doopravdy jsme.

Ač je z toho, co píši patrné, že Cestu aktivity kritizuji, je třeba přiznat, že na ni bylo dosaženo mnohých úspěchů. Opření se o instinkty nám jako lidstvu umožnilo přežít a racionalita umožnila mnohým dosáhnout velkých profesních úspěchů. I proto je pro řadu lidí obtížné tuto cestu opustit a postoupit na další úroveň. Pro ty, kteří ještě nejsou na Cestu transformace připraveni, je v pořádku dále pokračovat Cestou aktivity. Připraveni budou ve chvíli, kdy se dostanou na vyšší úroveň vědomí. K tomu může přispět např. zkušenost vyhoření.

Já šel Cestou aktivity také a dosáhl na ní pro mě významných obchodních úspěchů. V určitý moment se ale tato cesta pro mě ukázala jako dlouhodobě neudržitelná a z hlediska smyslu a životní spokojenosti jako nefunkční. Přestože mě to občas vlivem silných vzorců do Aktivity opakovaně háže, můj vnitřní hlas mě vede již jen cestou Osobní transformace.

2. Cesta osobní transformace – vnitřní klid a vnitřní síla

Osobní transformace je o proměně našeho strachu, hněvu a lpění ve vnitřní klid a vnitřní sílu.

„Staňte se alchymisty. Proměňte obyčejný kov ve zlato, utrpení ve vědomí a neštěstí v osvícení.“

Eckhart Tolle

Oproti Cestě aktivity nejde o to s životem bojovat, ale naopak se mu plně odevzdat. Tím nastane mír uvnitř nás i vně nás. Místo přístupu „Nejdříve peníze, pak klid“ jdeme do klidu rovnou.

Na Cestě osobní transformace chápeme, že pokud jsme získali např. 10 nových klientů, tak to není proto, že jsme se naučili dělat online marketing na sociálních sítích ani proto, že jsme obvolali 25 potenciálních klientů.  Aktivita na sociálních sítích a telefonování je sekundární příčinou našeho úspěchu. Primární příčinou je náš stav vnitřního klidu a vnitřní síly. Veškerá aktivita vychází z našeho sebe-vědomí a vnitřního vedení. Proto se soustředíme především na proměnu našeho vnitřního stavu.

Zdá se to jednoduché. Místo abychom se usilovně snažili pořád něco dělat, prostě jen proměníme náš stav. A s ním se promění i naše realita. Jak to ale udělat? Způsobů je mnoho a věřím, že i vy už nějaké vlastní máte. Mně se osvědčilo zaměřit se na tzv. transformační témata. Zkoumání a žití těchto témat přirozeně proměňuje můj stav. Vede mě z Cesty aktivity na Cestu osobní transformace. Podělím se s vámi o pět transformačních témat, která ke mně na mé profesní cestě, po které jdu od roku 2000, postupně přišla. Jsou vyšší a transformovanou verzí témat, na které se zaměřuje Cesta aktivity. Místo na růst se tedy zaměřuji na prosperitu, místo na cílevědomost na poslání, místo na dovednosti na talent, místo na racionální rozhodování na vnitřní vedení, místo ztotožňováním se s mým Nepravým Já, se ztotožňuji se svým Pravým Já. Každé z těchto témat je branou do stavu klidu a síly, klidu a síly Pravého Já.

PROSPERITA

Prosperita je o respektování základních přírodních zákonů. Jako např. nádech a výdech, růst a pokles. Co je plné, chce se vyprázdnit, co je prázdné, chce se naplnit. Žití v souladu s těmito zákony, přináší rovnováhu a prosperitu.

„Vyprázdnění je potřebné, aby mohl být vytvořen prostor pro dostávání. Velká jednostrannost přecházívá ve svůj opak.“

Lao-C´

POSLÁNÍ

Poslání přesahuje osobní cíl. Tím, že jde o poslání vůči sobě i světu. Cílevědomost se orientuje na budoucnost, ve které při dosažení cíle dojde k naplnění. Poslání se zaměřuje na naplňující aktivitu v přítomnosti. Součástí poslání může být záměr nebo i více záměrů, které se dívají do budoucnosti. Na rozdíl od cíle, ale o realizaci záměru nerozhodujeme ze 100 % my, ale společně se životem. Podnikatelské a investiční záměry, které jsou v souladu s celkem, jsou o 55 % úspěšnější než čistě osobní záměry.

Nejhlubší poslání, poslání z traumatu nám pomáhá přijmout plně naši životní cestu i s překážkami, které je potřeba zvládnout. Žití tohoto poslání umožňuje projevit náš talent a naplňovat poslání z talentu. Poslání z talentu nám pomáhá naplnit naše absolutní poslání, poznat své Pravé Já.

TALENT

Naše hodnota a její přitažlivost vychází primárně z našeho talentu. Když se věnujeme činnosti, která je v souladu s naším talentem, jsme přítomní, na sebe napojení a autentičtí. To je stav, který nás prodává sám a mnohem efektivněji než naučená dovednost. Když se prezentujeme, naučená komunikativní či obchodní dovednost má vliv na získání pozornosti max. 20 %. Z 80 % má vliv síla našeho elektromagnetického pole.

VNITŘNÍ VEDENÍ

Na cestě osobní transformace bereme při rozhodování, pokud je to třeba, v potaz racionální uvažování i emoce. Ale hlavní a finální rozhodnutí je činěno našim vnitřním vedením, naším vnitřním hlasem. Tento vnitřní hlas vychází z našeho stavu vnitřního klidu. Hlas může někdy s rozhodnutím otálet, čekat na ten pravý impuls a někdy může rozhodnout okamžitě, aniž by bylo potřeba před rozhodnutím přemýšlet. K takto rychlému rozhodnutí mu stačí energetický impuls či intuice.

PRAVÉ JÁ

Přestáváme se ztotožňovat s našimi myšlenkami a emocemi. Uvědomujeme si vědomí, ve kterém se objevují. To v nás probouzí vnitřní klid. Jsme už jen kousek od toho, abychom mohli zažívat doteky úplné svobody – uvolnění v čiré přítomnosti, našem Pravém Já.

„Svět neměníme tím, že něco říkáme nebo děláme, ale tím, čím jsme se stali.“

David R. Hawkins

Mé hlavní zkušenosti s 5 branami najdete tady.

Ke klidu a síle našeho Pravého Já se můžeme přiblížit jakoukoliv z výše uvedených bran. Můžeme vstoupit do té, která je nám právě nejblíže. Je ale dobré si uvědomit, že brány spolu souvisejí.

Prosperita přichází s naplňováním našeho poslání.

Poslání naplníme, když projevíme náš talent.

Náš talent zdravě projevíme, když následujeme naše vnitřní vedení.

Se svým vnitřním vedením se snadno spojíme, když objevíme naše Pravé Já.

Cesta osobní transformace je každého jiná, proto i transformačních témat je mnohem více než těchto pět. Smyslem toho, co zde píši, je inspirovat vás k vaší vlastní Cestě osobní transformace. Má cesta a struktura pro vás může být inspirací. Může se stát, ať už částečně nebo celá, součástí vaší struktury a vaší cesty.  

Srovnání obou cest

Abych předešel případným nedorozuměním, rád bych se ještě podělil o pár postřehů ke srovnání cesty AKTIVITY a TRANSFORMACE. I na Cestě osobní transformace nastavuji strategie, učím se nové dovednosti a používám rozum. Ale jde o to, že transformační témata jsou nadřazená tématům Cesty aktivity. Vysvětlím na příkladu dovedností. Během své profesní cesty jsem se naučil obchodní dovednosti, komunikační dovednosti, prezentační dovednosti, koučovací a mentorovací dovednosti, terapeutické dovednosti a jsem za to vděčný. Tyto dovednosti nemají ale přímý vliv na proměnu mého stavu. Když jsem ponořený do činnosti, která je v souladu s mým talentem, můj stav je okamžitě proměněn. Jsem v hlubší přítomnosti, ve flow, rušivé emoce jsou zanořené v klidu, ve kterém se nacházím. Z tohoto stavu se řada dovedností projevuje spontánně, aniž by bylo potřeba se je učit. V minulosti naučené dovednosti jsou v tomto stavu používány autentickým způsobem.

A také jsou různé druhy dovedností. Některé mohou být skutečně transformační. V posledních letech jsem se naučil nové meditační dovednosti a ty vedou velmi přímo k proměně vnitřního stavu.

A teď ještě, jak je to s aktivitou na Cestě osobní transformace. Cesta osobní transformace není nijak v rozporu s aktivitou. I na ni, je aktivita velmi potřebná. Bez ní není možné nic realizovat.

Myslím, že jsem na Cestě osobní transformace velmi aktivní. Ale dávám si záležet, aby aktivita nevycházela ze stresu, ale z vnitřního klidu, z mého Pravého Já. Když jsem v mládí cvičil karate a můj trenér mi dával zpětnou vazbu na to, jak bojuji říkal: „Tomáši, děláš spoustu zbytečných pohybů.“ Přesně o tohle jde na Cestě transformace. Být efektivní tím, že nedělám zbytečné pohyby, jen ty, co je potřeba udělat.

To se mi daří mimo jiné tím, že jsem na sebe převzal jiný druh zodpovědnosti. Na Cestě aktivity bylo mou zodpovědností pořád něco dělat proto, aby mi chodilo na účet tolik peněz, kolik potřebuji. Na Cestě osobní transformace je mou hlavní zodpovědností být napojený na sebe a být v dobré fyzické a psychické formě.

„Každý den proteče mezi lidmi a firmami na této planetě více než 3 biliony dolarů. Jediným možným způsobem, jak z této částky nedostávat svůj spravedlivý podíl, je být ve stavu odpojení.“

Roger Hamilton

Před časem jsem četl v časopisu rozhovor s českým úspěšným tenistou Radkem Štěpánkem. Dělil se v něm o své zkušenosti se spoluprací s jeho trenérem Petrem Kordou. Jedna z otázek byla: „V čem Vás Petr Korda změnil?“ Radek Štěpánek odpověděl, že díky němu pochopil, jaký je rozdíl mezi těmi nejlepšími hráči a ostatními. 6 hodin denně prý trénuje každý, ale den má ještě dalších 18 hodin. Ti nejlepší dávají větší pozornost tomu, co dělají, když netrénují.

A co dělám já, když netrénuji? Medituji, cvičím jógu, plavu, jsem se svými dětmi, chodím s přáteli na procházky do přírody, spím a čtu knihy, které mě podporují v poznání mého Pravého Já, v následování mého vnitřního vedení, projevu mých talentů, naplňování mého poslání, v rovnováze a prosperitě.

Čísla

A teď ještě srovnejme obě cesty pomocí čísel. Následujícím hodnotám a všem dalším procentuálním výsledkům v tomto článku jsem došel použitím svalového kineziologického testu.

  • Z hlediska dosažení rovnováhy a prosperity je Cesta transformace o 55 % efektivnější než Cesta aktivity.
  • Z hlediska rychlého navýšení finančních příjmů je Cesta aktivity o 20 % rychlejší než Cesta transformace.
  • Finanční propady jsou na Cestě aktivity o 50 % hlubší než na Cestě osobní transformace.
  • Z hlediska dosažení rovnováhy je Cesta transformace o 50 % rychlejší než Cesta aktivity.
  • Z hlediska dosažení rovnováhy a prosperity je Cesta osobní transformace rychlejší oproti Cestě aktivity o 30 %.

Finální esenciální odlišení obou cest

Na Cestě aktivity se soustředíme na vnější aktivity a vnější jevy. Na Cestě osobní transformace obracíme pozornost na toho, kdo ty aktivity vykonává a vnější svět prožívá…

Jdete cestou osobní transformace? Chcete na ní mít špičkové vybavení a možnost důvěrné podpory? Dohodněte si se mou bezplatnou konzultaci.